İsrail köşeye sıkıştı! Önce ABD şimdi de AB…Peş peşe açıklamalar

Josep Borrell, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda İsrail-Filistin konulu oturumda konuştu.

AB’nin iki devletli çözümde ısrarcı olduğunu vurgulayan Borrell, “Soruna dengeli bir çözüm bulmamız gerekiyor. Şu anda en önemli şey daha fazla insanın ölmesini önlemek ve bu çatışmaya siyasi bir çözüm bulmaktır. Ne yazık ki; İsrail Başbakanı böyle bir politikaya karşı olduğunu söyledi. Hiçbir zaman bir Filistin devletinin var olmayacağının garantisi kendisidir.” diye konuştu.

Borrell, milletvekillerine şöyle seslendi:

AB Yüksek Temsilcisi, İsrail hükümetinin iki devletli çözüme karşı olmasını şu sözlerle eleştirdi:

“İsrail Başbakanı’ndan defalarca buna karşı olduklarını duymak dikkate değer. O çözüm, şu anda olanların durdurulmasının tek garantisidir. Uluslararası toplumun istediği siyasi çözüme nasıl karşı çıkılabilir? İki devlet kurma çözümünü desteklemek mantıklı değil mi?”

‘BU KADAR MASUM İNSANIN ÖLDÜRÜLMESİ HAKLI GÖSTERİLEMEZ’

İsrail’in kendini savunma hakkının bulunduğunu ama bunun da her hak gibi sınırının olduğunu dile getiren Borrell, “İsrail’in uluslararası hukuka saygı gösterip göstermediğini kendimize sormalıyız. Bu hepimizin cevaplaması gereken bir soru. Bu soruya (AB içinde) oy birliği olmadığı için ben cevap vermeyeceğim. Ancak şahsen bu hakkın da sınırları olduğuna inanıyorum. Bunun ahlaki açıdan haklı olmadığına inanıyorum. Bu kadar masum insanın öldürülmesi haklı gösterilemez.” ifadelerini kullandı.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, şunları kaydetti:

“İsrail hükümetinin Yahudi düşmanlığıyla eleştirilmeden davranış şeklini eleştirme hakkımız olduğunu düşünüyorum. İsrail devletinin varlığını sorguladığım iddia edilmeden, bir Filistin devletinin var olmasını talep etme hakkını talep ediyorum.”

BİDEN NE DEMİŞTİ?

ABD Başkanı Joe Biden ise Netanyahu ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamalarda Netanyahu’yu sert ifadelerle eleştirdi. Biden, “Netenyahu iyi bir arkadaş ama değişmesi gerekiyor. Hükümetini değiştirmesi gerekiyor. Rastgele bombalamalar nedeniyle desteklerini kaybetmeye başlıyorlar. Netanyahu gelecekte Filistin devletine “hayır” diyemez.” dedi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir